Porządkowanie zdjęć na telefonie wymaga odrobiny czasu i chęci. Podejmiesz się tego wyzwania? :>
Omawiany temat poruszyłem lekko podczas pisania artykułu o robieniu kopii zapasowej galerii zdjęć za pomocą aplikacji Google. Tym razem rozwijam zagadnienie, żeby przedstawić bardzo proste metody na uporządkowany telefon z przejrzystą galerią zdjęć i posegregowane zdjęcia w galerii. Sprawa jest banalnie prosta, ale nikt tego nie robi, dlaczego?
Porady będą w szczególny sposób przydatne wszystkim osobom, które mają przepełniony smartfon wieloma zdjęciami, czy filmikami. Tysiące zdjęć, przez które ciężko się przedostać i znaleźć coś, czego szukamy. Brzmi znajomo i wywołuje frustracje, gdy chcesz pokazać jakieś zdjęcia rodzinie?
Jest na to bardzo proste rozwiązanie! Za chwilę przekonasz się jakie, ale zanim to zrobisz – koniecznie wykonaj kopię zapasową swoich zdjęć, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś. Zobacz jak to zrobić w artykule – jak zrobić kopię zapasową zdjęć na smartfonie!?
Jestem przekonany, że do segregowania zdjęć istnieją również świetne aplikacje, jednak tym razem wolę skupić się na przygotowaniu galerii zdjęć od kuchni w sposób intuicyjny, który będzie można analogicznie zastosować podczas robienia porządku w zdjęciach na komputerze, czy tablecie.
Gdy już masz kopię zapasową swoich zdjęć i filmów – zacznijmy segregować i katalogować Twoją galerię.
Jestem zwolennikiem folderów i przejrzystej hierarchii, która pozwala w prosty sposób odszukiwać zdjęcia, czy pliki, których szukamy. Niestety bardzo rzadko fotografuję telefonem, w ogóle bardzo rzadko, go używam więc przykładowe screeny z hierarchią katalogów będą prawie puste. Na zdjęciu obok możesz zobaczyć jak po wejściu w galerię na moim telefonie prezentował się układ folderów. Standardowo – jak u większości ludzi. Jeden folder, a w nim ponad 200 zdjęć, które praktycznie nigdy nie były obejrzane od początku do końca. Inne foldery tworzone domyślnie przez różne aplikacje, z przypadkowymi nazwami. Ogólnie bałagan! Zmiany folderów tworzonych przez aplikacje nie polecam, jednak gwarantuję, że ogromną część tych zdjęć po prostu można wywalić, a pozostałe przenieść do folderów bardziej dla nich odpowiednich.
Nadszedł czas na moją propozycja na segregację plików:
Zostawiamy sobie jeden folder, do którego trafiają zdjęcia i filmy od razu po ich zrobieniu. Do galerii dodajemy dodatkowe dwa foldery. W taki sposób jak na screenach poniżej. Proponuję nazywać foldery zaczynając od cyfr np. 01_nazwa, dzięki temu będą wyświetlać nam się w wybranej przez nas kolejności (przynajmniej na moim telefonie i przestarzałym jego androidzie to jedyna opcja na sortowanie katalogów w galerii). Dzięki temu mamy już zrobiony podstawowy, pierwszy podział na folder zdjęcia i folder filmy.
Ten podział może wystarczyć jeżeli fotografujecie niewiele. Folderów używamy jak miejsca selekcji. Za każdym razem, gdy robimy jakieś zdjęcia kasujemy te nieudane i wybieramy te, które wylądują na fejsbuku, czy instagramie, albo te które prześlemy rodzinie czy znajomym w prywatnych wiadomościach. W tym czasie możemy zaznaczać najlepsze zdjęcia i filmy, aby przenieść(tak przenosić, nie kopiować) je do stworzonych właśnie folderów. W ten sposób w folderze zdjęcia i w folderze filmy znajdować się będą wyłącznie te wybrane, najlepsze materiały.
Zdjęcia, które zostaną w folderze głównym (tym do którego od razu trafiają po zrobieniu) możemy bez obaw kasować(bo w końcu zostają tam tylko te najgorsze, najsłabsze fotki), od razu, albo dopiero wtedy, gdy zacznie brakować miejsca na naszym telefonie, czy karcie pamięci. Osobiście polecam kasowanie nieudanych zdjęć od razu, żeby nie bałaganić i nie robić śmietnika w wielu folderach.
Ale co jeżeli robisz dużo zdjęć i taka segregacja niewiele pomoże?
Pójdźmy więc krok dalej. W zależności od tego co fotografujesz i jak często pewnie masz jakieś kategorie według, których możesz podzielić swoje zdjęcia. Przejrzyj swoją galerię i zastanów się co najczęściej fotografujesz – czy jest to życie rodzinne, przyroda, krajobrazy, a może robisz dużo selfie, albo zdjęć na imprezach? Wszystkie kategorie, które uda Ci się wyodrębnić warto wyselekcjonować również w folderach. Dodaj do swojej galerii kolejny folder, np. życie rodzinne (jeżeli masz tysiące zdjęć w nim możesz zrobić folder z rokiem, albo miesiącem i rokiem, jak na zdjęciu) i właśnie tam przenoś fotografie związane z tym tematem. Podobnie zrób z każdym tematem, który wyodrębnisz w swoich zdjęciach, czy filmach.
Jeżeli zdjęć jest naprawdę dużo, jedynym słusznym katalogowaniem jest podzielenie ich na tematy, a później na lata/miesiące/dni. W ten sposób odszukiwanie zdjęć będzie o wiele prostsze i łatwiejsze. Na ostatnim screenie z mojego telefonu zaznaczyłem w jaki sposób ostatecznie wygląda podział moich plików na kategorie. Zwróć uwagę, że większość zdjęć ma konkretną kategorię, w której bardzo łatwo znaleźć konkretne zdjęcia, bo nie jest ich tak dużo, jak w podstawowym folderze. Szybki dostęp do każdej kategorii oszczędza mi mnóstwo czasu i nerwów na poszukiwaniu odpowiedniej fotki, czy filmu.
Teraz pozostaje Wam tylko spędzić kilka wieczorów ze swoimi smartfonami i przenoszenie zdjęć i filmów do odpowiednich katalogów. Gwarantuję, że jak ten proces już zrobisz(a wcale nie jest tak trudny jak się wydaje), przeglądanie i szukanie zdjęć stanie się o wiele przyjemniejsze. Od teraz, gdy będziesz chciał pokazać znajomemu ostatnio zrobione, ekstra zdjęcie – nie będziesz przelatywać przez dziesiątki prywatnych fotek, których nie chcesz nikomu pokazać! To naprawdę działa i naprawdę poprawia komfort i higienę korzystania ze smartfona i robienia zdjęć.
Jeśli wrzucasz zdjęcia do chmury Google, pamiętaj, że gdy zrobisz już porządek na swoim telefonie, musisz na nowo zaznaczyć foldery, które mają być synchronizowane z aplikacją i chmurką od google. Ale to już wiesz jak zrobić z poradnika o zabezpieczaniu swoich zdjęć.
Tymczasem chętnie poznam Twoją opinię dotyczącą segregowania fotografii i filmów na smartfonie. Wyślij mi maila, albo wiadomość prywatną na IG i daj znać, czy wskazówki były pomocne i przydatne.